Konkordato Kararına Karşı Kanun Yolları

KONKORDATO KARARINA KARŞI KANUN YOLLARI

İcra İflas Kanunun 308’inci maddesinde; konkordato kararlarına karşı kanun yolları belirtilmiştir. İşbu kanun maddesi uyarınca; “Konkordato hakkında verilen karara karşı borçlu veya konkordato talep eden alacaklı, kararın tebliğinden; itiraz eden diğer alacaklılar ise tasdik kararının ilânından itibaren on gün içinde istinaf yoluna başvurabilir. Bölge adliye mahkemesi kararına karşı on gün içinde temyiz yoluna başvurulabilir. İstinaf ve temyiz incelemeleri, Hukuk Muhakemeleri Kanunu hükümlerine göre yapılır.” Denilmesi suretiyle borçlu ve alacaklıların karara karşı itiraz süreleri öngörülmüştür.

AYRICA; GEÇİCİ MÜHLET TALEBİNİN KABULÜ, GEÇİCİ KOMİSER GÖREVLENDİRİLMESİ, GEÇİCİ MÜHLETİN UZATILMASI VE TEDBİRLERE İLİŞKİN KARARLARA KARŞI KANUN YOLUNA BAŞVURULAMAZ. YALNIZCA KONKORDATO KARARINA KARŞI KANUN YOLU ÖNGÖRÜLMÜŞTÜR.

 Borçlu ve konkordato talep eden alacaklı, kararın tebliğinden itibaren 10 gün içinde başvurabilir.

 İtiraz eden alacaklılar, tasdik kararının ilanından itibaren 10 gün içinde istinaf yoluna başvurur. Temyiz süresi de yine 10 gündür.

Sonuç itibariyle; İcra iflas Kanunun 308 maddesinde konkordato kararına karşı itiraz mercileri ve süreleri belirtilmiştir. Ancak, geçici mühlet kararına, geçici komiserin görevlendirilmesine karşı herhangi bir itiraz yolu bulunmamaktadır.

Yukarıda yer alan makalede konkordato kararına karşı kanun yolları hakkında kısa bir bilgi yer almaktadır. Detaylı bilgi almak için iletişim formu linkini iflaskonkordato.com/iletisim/ ziyaret edebilirsiniz.

2018-09-23T15:54:22+00:00Eylül 23rd, 2018|Categories: Konkordato İlan Eden Firmalar|0 Comments

Leave A Comment